Produkcja prototypów przestrzennych

Przestrzenne prototypy są spotykane w wielu różnych branżach i można je skutecznie wykorzystywać na każdym etapie produkcji. Jeszcze przy porównywaniu koncepcji początkowych i zestawianiu ze sobą proponowanych podejść do tematu, prototypowanie 3d pozwala wyprodukować projektowane przedmioty i zaprezentować – np. szefostwu firmy albo osobom wybranym do grupy focusowej. Jeśli jeszcze przed wypuszczeniem produktu na rynek, uda się go wielokrotnie przetestować przez różnych potencjalnych nabywców, możliwe jest szybsze wyłapanie pewnych problemów czy zasugerowanie usprawnień dla produktu.

Co możemy uniknąć?

Dzięki zastosowaniu takich technologii jak prototypowanie 3d możliwe jest więc uniknięcie bardzo dużej straty finansowej oraz wizerunkowej w sytuacji, kiedy wypuszczony świeżo na rynek produkt od samego początku okazuje się wadliwie zaprojektowany. W sytuacji, gdy firma posiada kilka istotnych projektów eksperymentalnych i pracuje np. nad bardzo innowacyjną częścią mechaniczną do silników spalinowych – prototypowanie 3d pozwala na przyspieszenie produkcji i szybsze eliminowanie potencjalnych usterek.

Potencjalne varianty?

Często też inżynierowie czy projektanci nie mogą zgodzić się co do idealnego sposobu wyjścia z jakiegoś impasu czy rozwiązania danego problemu, więc w takich sytuacjach prototypowanie 3d pozwala przygotować od razu kilka namacalnych wariantów takiego wykonania i przetestowanie prototypów w realnych warunkach i przy prawdziwym obciążeniu. Jeśli projekt wymaga wyjątkowej tajności i zachowania poufności przed konkurencją do samego końca, takie prototypowanie przestrzenne może być przeprowadzone w całości w firmie produkcyjnej, bez konieczności zlecania tych zadań na zewnątrz.